globalna awaria bazy RBL spamcop.net na całym świecie – Komunikaty techniczne Smarthost
Smarthost.pl - polski hosting

Komunikaty techniczne Smarthost

Komunikaty

Status

globalna awaria bazy RBL spamcop.net na całym świecie

W dniu 31.01.2021 wygasła domena spamcop.net (abonent jej nie przedłużył). Problem jest w tym, że jest to popularny serwis działający jako baza spamerów. W momencie wygaśnięcia domeny każde zapytanie o to, czy adres IP jest blokowany wysyłana odpowiedź była: TAK. Były to tak zwane false positive.

W efekcie przez ok 3 godziny (do ok godz. 15:30) wszystkie serwery na świecie używające bazy Spamcop odrzucały wszystkie maile … od wszystkich.

Jeżeli oczekiwaliście Państwo na jakiś ważny e-mail – proszę poprosić nadawcę o jego ponowne wysłanie, bo jest bardzo duża szansa, że e-mail nie dotarł.

UPDATE: Na chwilę obecną na naszych serwerach wyłączyliśmy sprawdzanie adresów w bazie Spamcop, do czasu poprawnego działania tej bazy.

UPDATE2: w nocy z niedzieli na poniedziałek pojawiły się zgłoszenia z całego świata, że strona pomimo odnowienia domeny ma problem z certyfikatem SSL. Powoduje to, że znowu wszystkie zapytania o adresy IP zwracają false-positive. Do nas poczta będzie docierała, bo wyłączyliśmy korzystanie ze Spamcopa już w niedzielę, ale wiele serwerów na całym świecie nadal odrzuca całą pocztę.

O problemie pisały już wczoraj różne portale: https://sekurak.pl/byc-moze-wlasnie-wasze-serwery-przestaly-dostarczac-poczte-spamcop-zapomnial-odnowic-domeny-i-blokuje-caly-internet-nawet-serwery-pocztowe-google